Zeptali jsme se v Cechu malířů a lakýrníků ČR

Rozhovor s panem Radomilem Konečným, cechmistrem Cechu malířů a lakýrníků ČR. (informace o Cechu naleznete na www.cechmal.cz)

Jaký byl trend v malování r.2007

   Dnes se vyžaduje hlavně čistota barevných tonů, profesionální zpracování detailů, ukončení maleb dekorační lištou nebo linkováním. Zvedá se poptávka po kvalitních materiálech a stěrkovaných (vyhlazených) stěnách. Samozřejmostí již je profesionální zakrytí a oblepení všech ploch, takže po odchodu malířů je čisto a voňavo.

Co je letošním hitem v interiérech.

  Pokračují syté tony na stěnách, vracejí se tapety, hlavně vlysové (naprosto jiná dimenze tapet než si mnozí pamatují z let minulých), hodně žádané jsou imitace kamenů a přírodních pískovců, také benátské štuky, kreativní lazurování na stěnách doplněné bordurami  nebo šablonami.

Liší se trendy v malování dle krajů?

  V zásadě se neliší, jen částečně se projevuje v pohraničních lokalitách, kde se projevuje vliv sousední země (poblíž hranice s Německem se např. více tapetuje). Ovšem velký rozdíl je v barevném vnímání při malování interiérů. Ve větších městech je daleko rychlejší nástup barevných tonů. Také fasádní nátěry hodně prozradí o samotném majiteli.

 Kolik je asi možností maleb stěn?

  Základní jsou dvě – dobře a špatně. Jinak jsou to desítky možností a stovky technik, které se navzájem prolínají. Vždy záleží na kreativních představách malíře, zákazníka nebo architekta. Při dodržování určitých zákonitostí vznikají opravdu nádherné malířské práce, ať je tvoří profesionál nebo laik. Hodně ovlivňují rozhodování časopisy, televize, dekorační studia atd.

Jaká je orientační cena malířských technik a prací?

  Cena by neměla být podbízivá a má také odpovídat dobrým mravům, ale vždy je smluvní. Cena je vždy určena třemi faktory - příprava podkladu, cena materiálu, náročnost provedení. Vždy doporučujeme, aby se zákazník seznámil s kvalitou řemeslníka na nějaké jím odvedené práci (reference).

Které techniky může provádět laik, které přenechat profesionálům?

  U dražších materiálů je dobré, vždy zvážit riziko neúspěchu a časové ztráty. Tapetování a různé imitace kreativních technik je lépe přenechat odborníkům, kteří jsou ve většině případů řádně proškoleni a znají danou technologii i materiály (každý materiál se chová jinak). Je dobré připomenout, že bez kvalitního nářadí a zkušeností není úspěch zaručen.

Je něco na co jsem se neptala a co mají čtenáři vědět?

  Je nutné připomenout, že malířské práce vytvářejí prostředí, kde žijeme, pracujeme a odpočíváme. Ovlivňují tak nepřímo naše pocity. Mnozí čtenáři jsou jistě velmi zruční a pokud mají doma syna nebo dceru, kteří mají podobné tvůrčí schopnosti, tak mohou zvážit zda je neposlat na střední školu s výučním listem v oboru, malíř-lakýrník -natěrač. Obor je to perspektivní, přesto že poslední dobou mu nebylo přáno jako všem řemeslům. Cech malířů a lakýrníků ČR může úspěšným studentům zajistit zahraniční stáže, kde jsou tahle řemesla velmi ceněna .Všichni jistě chceme ať jsou naše města,vesnice a domy pěkné jako jinde v Evropě.A bez mládeže to nezvládneme. 

V dalších vydáních se postupně seznámíme s různými technikami malování a natírání.

zpět

Doporučujeme

Kvalitní bazény Mountfield pro každou zahradu:

www.tipnavylet.cz
>mnoho tipů na krásné výlety

Poctivé inzertní noviny,
které fungují

Tvorba www stránek
a kvalitní webhosting

usb.golemgroup.cz
> flash disky, MP3 přehrávače

Personální inzerce, pracovní server

Poslat odkaz


Desig & code by GOLEM GROUP. Power by Infotip.cz - informační a vyhledávací server. Copyright © 2008 - 2018 GOLEM GROUP